Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze mity o samochodowych instalacjach gazowych?

Jakie są najczęstsze mity o samochodowych instalacjach gazowych?

Instalacje gazowe w samochodach cieszą się coraz większą popularnością, jednak wciąż krążą wokół nich liczne mity i nieporozumienia. W tym artykule postaramy się obalić najbardziej powszechne z nich, aby pomóc kierowcom podjąć świadomą decyzję o ewentualnym montażu takiego systemu w swoim pojeździe.

Czy instalacje gazowe w samochodach są naprawdę niebezpieczne? Przykładowe mity

Pierwszym i najbardziej powszechnym mitem jest przekonanie, że instalacje gazowe są niebezpieczne. W rzeczywistości, nowoczesne systemy LPG i CNG są bardzo bezpieczne, a ich montaż odbywa się zgodnie z rygorystycznymi normami i przepisami. Instalacje te są wyposażone w szereg zabezpieczeń, takich jak zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają wyciekom gazu oraz układy elektroniczne kontrolujące prawidłowe działanie systemu. Ponadto, badania wykazały, że samochody zasilane gazem mają podobne lub nawet niższe ryzyko pożaru niż pojazdy na benzynę czy olej napędowy.

Kolejnym mitem jest przekonanie, że samochodowa instalacja gazowa negatywnie wpływa na osiągi pojazdu. W rzeczywistości, nowoczesne systemy gazowe są na tyle zaawansowane, że różnice w osiągach pomiędzy jazdą na benzynie a jazdą na gazie są minimalne. W przypadku niektórych samochodów, zwłaszcza tych z silnikami o dużej pojemności, korzystanie z gazu może nawet poprawić osiągi pojazdu. Ponadto, dzięki obniżeniu kosztów paliwa, kierowcy mogą pozwolić sobie na częstsze korzystanie z pełnej mocy silnika bez obaw o nadmierne zużycie paliwa.

Wiele osób uważa, że samochody z instalacją gazową są mniej ekologiczne niż te zasilane benzyną czy olejem napędowym. W rzeczywistości, zarówno LPG, jak i CNG są paliwami znacznie czystszymi od benzyny czy oleju napędowego. Spalanie gazu emituje mniej szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu czy sadzę. Ponadto, samochody zasilane gazem mają niższe emisje dwutlenku węgla (CO2), co przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Dlatego też coraz więcej krajów promuje korzystanie z gazu jako alternatywnego paliwa dla pojazdów.