Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces usuwania wgnieceń bez lakierowania?

Jak wygląda proces usuwania wgnieceń bez lakierowania?

Wyciąganie wgniotek bez lakierowania, znane również jako Paintless Dent Repair (PDR), to innowacyjna metoda naprawy karoserii, która pozwala na usunięcie wgnieceń i odkształceń blachy bez konieczności szpachlowania i malowania. Proces ten jest szybki, ekologiczny i kosztowo efektywny. W niniejszym artykule przyjrzymy się czterem kluczowym etapom tego procesu.

Diagnoza i ocena uszkodzeń

Pierwszym krokiem w procesie wyciągania wgniotek w Kiełpnie jest dokładna diagnoza i ocena uszkodzenia. Specjalista od naprawy karoserii musi ocenić wielkość, głębokość oraz lokalizację wgniecenia, aby określić, czy metoda PDR będzie odpowiednia. Ważnym czynnikiem jest także stan powłoki lakierniczej – jeśli nie jest ona uszkodzona, można z powodzeniem zastosować technikę PDR.

Przygotowanie miejsca naprawy

Następnie, przed przystąpieniem do właściwego procesu naprawczego, konieczne jest przygotowanie miejsca naprawy. Obejmuje to oczyszczenie powierzchni karoserii z brudu i tłuszczu oraz demontaż elementów, które mogą utrudniać dostęp do wgniecenia. W niektórych przypadkach może być konieczne zdjęcie tapicerki lub innych elementów wnętrza pojazdu.

Wypychanie lub wyciąganie wgnieceń

Głównym etapem procesu PDR jest wypychanie lub wyciąganie wgnieceń. W zależności od lokalizacji i dostępności uszkodzenia, specjalista może zastosować jedną z dwóch technik. W przypadku elementów karoserii, do których można dotrzeć od wewnątrz, stosuje się technikę wypychania. Używając specjalnych narzędzi, takich jak długie pręty czy haki, fachowiec delikatnie naciska na wgniecenie od wewnątrz, przywracając blachę do pierwotnego kształtu. Jeśli dostęp do wgniecenia jest ograniczony, stosuje się technikę wyciągania. W miejscu uszkodzenia za pomocą gorącego kleju przymocowane zostają specjalne zaczepy. Następnie przystępuje się do wyciągania wgniotek za pomocą młotka bezwładnościowego lub pullera.

Kontrola jakości i wykończenie

Ostatnim etapem procesu PDR jest kontrola jakości oraz ewentualne wykończenie naprawy. Specjalista sprawdza dokładność wykonanej pracy, oceniając czy blacha została przywrócona do pierwotnego stanu oraz czy powierzchnia jest gładka i równa. Jeśli naprawa została wykonana prawidłowo, nie ma potrzeby malowania ani szpachlowania uszkodzonego obszaru, co przyczynia się do oszczędności czasu i pieniędzy. Wyciąganie wgniotek metodą PDR to skuteczna, szybka i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod naprawy karoserii.